• Dejepis tvorivo

Interview s ...

Predstav si, že si súčasný novinár píšuci v 21. storočí, ktorý má možnosť cestovať časom. Vyber si niektorú z historických postáv
          I. svetovej vojny ( rakúsky cisár František Jozef I., špiónka Mata Hari, manželka vojaka a matka 5 detí, americký vojak bojujúci v Európe) a urob s ňou fiktívny rozhovor tak, aby si ním zaujal súčasných čitateľov.

Mata Hari

1. Ako vás napadlo, že budete špiónkou?

MH: Najskôr som si predstavovala, že budem mať muža a deti. Ale keďže som potrebovala peniaze, rozhodla som sa stať spiónkou.

2. Koľko vám táto práca vynáša?

MH: Toľko, aby som žila o niečo viac ako priemerný človek.

3. Stojí to za to?

MH: Bojím sa. Zistili, že zisťujem informácie pre dve nepriateľské krajiny naraz. Musím sa ukrývať.

4. V čom ste podľa vás urobili chybu?

MH: Chyba je v tom, že som chamtivá. Chcela som veľa peňazí a teraz sa mi to vrátilo v podobe odmeny za moju hlavu.

5. Bojíte sa trestu smrti?

MH: Bojím. Nie som veriaca, ale mám pocit, že existuje niečo nadpozemské. Verím, že moja duša po smrti niekam poputuje.

6. Čo by ste chceli odkázať svojim obdivovateľom?

MH: Bojujte za svetový mier!!!

Gabika Kacková, Rebeka Matušková (9. ročník)

Americký vojak

1. Čo očakávate od tejto vojny a vášho nástupu do armády Spojených štátov?

Av: Chcem, aby bol vo svete mier. Moje nasadenie v jednotke by malo pomôcť urýchliť koniec tejto krvavej vojny.

2. Máte strach, keď idete bojovať? Aké pocity máte priamo v boji?

Av: V boji myslím len na to, aby som neurobil žiadnu chybu. Jedno zaváhanie vás môže stáť život. Preto musím byť celý čas 100%-ne sústredený.

3. Čo vám dáva nádej ísť do bojov?

Av: Nádej mi dáva naša americká armáda, ktorá je veľmi silná. Ale najväčšiu nádej mi dáva želanie, aby som sa vrátil do vlasti k mojim milovaným.

Ďakujem za rozhovor, veľa šťastia a Boh vám žehnaj!

Matej Grman (9. ročník)

Americký vojak

1. Ako sa vám bojovalo v Európe?

Av: Hrozne. Všade boli telá mŕtvych vojakov a veľa ranených.

2. Utrpeli ste počas vojny nejaké zranenia?

Av: Postrelili ma do nohy, a akoby nebolo toho dosť, dostal som aj infekciu.

3. Pomohli ste niekomu prežiť?

Av: Áno, pomohol som niekoľkým raneným vojakom dostať sa do základne, hoci som mohol ohroziť svoj život a životy iných vojakov, keď som opustil miesto, ktoré som mal strážiť.

4. Zomrel vám vo vojne niekto blízky?

Av: Našťastie nie. Bojoval som so svojím bratom bok po boku a obaja sme vojnu prežili.

Filip Povala (9. ročník)

Manželka vojaka a matka 5 detí

1. Ako ste prežívali skutočnosť, že váš muž musí narukovať do armády?

Manželka: Nechcela som to dovoliť, pretože som sa bála, že sa už nevráti.

2. Ako prežívali odchod otca vaše deti?

Matka: deti hrozne plakali, hoci boli ešte malé, už vtedy tušili, že ich otec sa nemusí vrátiť.

3. Pamätáte si deň, keď narukoval?

Manželka: Prišli asi deň pred Vianocami, keď sme s deťmi skromne zdobili vianočný stromček.

4. Ako to prežívate teraz, keď je váš manžel vo vojne už 2,5 roka?

Manželka: Mám strach, keď niekto klope na dvere, že mi nesie oznámenie o jeho smrti.

Rozhovor pokračoval po skončení vojny

5. Ako ste sa cítili, keď ste videli, že váš manžel sa vracia?

Manželka: Bola som veľmi šťastná, od radosti som plakala. Bol veĺmi vyčerpaný, ale šťastný, že je doma. Deti sa ma pýtali, kto to prišiel. Ja som mala veľkú radosť, že som im mohla povedať: „To je váš otec!“

6. Ako žijete teraz?

Manželka: Sme veľmi šťastní. Čakáme ďalší prírastok. Len dúfam, že už nepríde nič, čo mi môjho manžela zoberie preč.

Veľmi pekne ďakujeme, že ste si našli na nás čas.

Ivetka Hucíková, Daniel Dedinský (9. ročník)

HISTORICKÉ INZERÁTY

Teraz sa budete môcť dorozumievať aj na diaľku. Zn. Vynález, bez ktorého si už ani neviete predstaviť život.
            (vynález telefónu - A. G. Bell)

Tú Štúrovu slovenčinu treba upraviť. Budem slávny, veď som z Trstenej. (M. Hattala)

Musím pomôcť roľníkom dobrými radami. (J. Fándly, autor kníh pre slovenských roľníkov)

I. Stančíková, D. Hucík (8. roč.)

Chcete sa vidieť zvnútra inak ako na patologickom stole? Tak neváhajte a príďte! (Lúče X, objaviteľ W. Rontgen)

Chcete sa zviesť na lodi naplnenej plynom? Príďte sa pozrieť za Zeppelinom! (vynálezca vzducholode)

Máte dosť toho neznesiteľného počúvania? Teraz už aj hluchý môže prežívať to isté, čo normálny človek. Neváhajte, kúpte a
            neutečte! ( kinematograf - bratia Lumierovci)

M. Kánik (8. roč.)

Vybudujem vám námornú flotilu, zavediem módu európskeho typu, vybudujem vám druhý Petrohrad. Cena dohodou.
            (Peter Veľký-  ruský cár)

Chcete vedieť ako kvalitne zasadiť a obrábať zemiaky, mrkvu či petržlen? V mojej knihe sa to dozviete. (J. Fándly)

Chcete padať voľným pádom? Žiadny problém! (Š. Banič - vynálezca padáka)

D. Gasperová, G. Kacková (8. roč)