• Pravek

• 3D model

Žiaci 6. ročníka po prebratí učiva o praveku vyrábali na hodinách projekty z daného historického obdobia.

• Školské kolo olympiády SJL

• 17.10.2022

Dňa 17.10. sa uskutočnilo školské kolo olympiády zo slovenského jazyka pre žiakov 8. a 9. ročníka. Olympiáda mala tri časti. Test, ktorý prebehol online. Na základe výsledkov z testov žiaci postúpili do druhej časti, ktorou bola transformácia textu a tretia časť bola rétorika. Úspešnou riešiteľkou a zároveň víťazkou školského kola sa stala žiačka ôsmeho ročníka, Ema Maťusová, ktorá postupuje na okresné kolo, ktoré sa uskutoční 10.11.2022. Víťazke blahoželáme a prajeme veľa úspechov.

• Plavecký kurz 17. - 21. 10. 2022

• 17. - 21. 10. 2022

Počas týždňa od 17. - 21. októbra 2022 žiaci 3. a 4. ročníka absolvovali plavecký kurz v Aquarelaxe Dolný Kubín pod vedením certifikovaných inštruktorov plávania. Žiaci si počas celého týždňa zlepšovali svoje plavecké zručnosti. Každý sa snažil a robil pokroky vlastným tempom. Žiaci si osvojovali správne dýchanie, ponáranie, splývanie, plávanie kraul, zoskok, vynorenie v malej a veľkej vode... Posledný deň plaveckého výcviku, žiaci získali mokré vysvedčenie, sladkú odmenu a vstup do Aquarelaxu.

• Detský čin roka 2022

• V stredu 19.10. sme v hojnom počte so zastúpením žiakov  ročníkov 2-9 hlasovali ako detská porota. Každý žiak mohol dať hlas jednému zo skutkov v každej z ôsmich kategórií a to Záchrana života, Pomoc v rodine, Pomoc rovesníkom, Pomoc ľuďom, Pomoc prírode, Dobrý nápad, Cena Sašky Fischerovej - Malý veľký čin, Dobrý čin na nete. V mene OZ Detský čin roka ďakujeme všetkým deťom, ktoré svojimi dobrými skutkami podporili dobro a naším detským porotcom za podporu hlasovaním v detskej porote.

• Svet okolo nás - 13.10.2022

• Vďaka šiestemu dielu projektu Svet okolo nás sme sa ocitli v rozľahlej, historickej a mystickej Číne. Spolu s tvorcami sme sa prešli po Veľkom čínskom múre, pokochali sa pohľadom na jedinečné pandy veľké, vydali sa na samotný západ krajiny, kde Čína už takmer nie je Čínou. Spoznali sme obrovskú krajinu veľkých kontrastov, rozdiely medzi chudobným vidiekom a supermodernými metropolami ako sú Peking, Šanghaj alebo Hongkong.

Vďaka tvorcom za hlboký zážitok

• Dňa 7 10.2022 sa žiaci 5. - 9. ročníka zúčastnili účelového cvičenia (OČaP)

obsahom cvičenia boli:

- riešenie mimoriadnych situácií – civilná ochrana

- zdravotná príprava

- pohyb a pobyt v prírode

- dopravná výchova

- výchova k bezpečnému správaniu

Prácou na stanovištiach žiaci preukázali svoje poznatky zo základov a zásad prvej pomoci, z prostriedkov pri orientácii v teréne i civilnej ochrany. Obsahom účelového cvičenia bolo získanie teoretických vedomostí z jednotlivých tematických celkov a ich následné preskúšanie, či overenie v praxi.

Vyhodnotenie súťaží:

1.miesto -  9.roč.

2.miesto - 7.roč.

3.miesto - 8.roč.

4. miesto - 5.roč.

5.miesto - 6. roč.

Všetkým žiakom patrí veľká pochvala,pretože preukázali pri hrách kolektívneho ducha.

• Európsky deň jazykov

• Vedeli ste, že...? Na svete existuje 6000 až 7000 jazykov a hovorí nimi 7 miliárd ľudí v 189 nezávislých štátoch, ktorých súčasťou je 225 pôvodných európskych jazykov. Najväčším počtom jazykov sa hovorí v Ázii a v Afrike. Od roku 2001 sa z iniciatívy Rady Európy v Štrasburgu oslavuje Európsky deň jazykov  každoročne 26. septembra.

Jeho cieľom je podnietiť Európanov zo všetkých členských štátov Rady Európy, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov. S presvedčením, že jazyková rozmanitosť je nástrojom na dosiahnutie interkultúrneho porozumenia a kľúčovým prvkom bohatého kultúrneho dedičstva nášho kontinentu.

Je to deň plný aktivít v oblasti jazykového vzdelávania. 26. septembra sme si tento deň pripomenuli aj na našej škole zapojením sa do rôznych aktivít so žiakmi ôsmeho ročníka.  Dozvedeli sa zaujímavosti o jazykoch, ich vývine a pôvode. Svoje nové poznatky a vedomosti potom preverili v jazykovom kvíze, naučili sa, čo sú palindromy a zopakovali sme si hlavné mestá a peňažné meny známych európskych krajín.

• Biela pastelka - výnos zbierky

• Ďakujeme všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na zbierke Biela pastelka. V rámci našej školy sme vyzbierali 96,16€. Za prejavenú solidaritu a pomoc nevidiacim a slabozrakým Vám ĎAKUJEME!

• ZáchranáRIK

• Žiaci v školskom klube sledovali  reláciu, v ktorej sa dozvedeli ako pomôcť niekomu v núdzi, ako postupovať keď vytočíme tiesňové linky, prečo nesmú nastupovať cudzím ľuďom do auta, o škodlivosť fačenia, či o manipulácii so zápalkami. Nezabudli sme ani na nástrahy internetu. Svoje vedomosti si žiaci overili kvízovými otázkami, na ktoré vedeli výborne odpovedať.