• Škola priateľská k deťom

• Druhou časťou projektu Škola priateľská k deťom bola aktivita Cesta okolo sveta v kuchyni. Našou úlohou bolo pripraviť podľa receptu jednoduchý sladký koláčik.

Žiaci 5. ročníka pripravovali afganské keksíky a šiestaci sladké zemiakové koláčiky z Malawi. Po upečení sme spoločne ochutnali múčniky oboch tried. Žiakom koláčiky naozaj chutili, a preto sa chystajú zrealizovať pečenie aj doma :).

Súčasťou druhého stretnutia boli aj  príbehy Misozi z Malawi, kde UNICEF pomáha s očkovaním detí a príbeh Wahidy z Afganistanu, ktorá prežila útok na školu. Útoky na školy sú v poslednej dobe veľkým problémom Afganistanu.

• Easter card exchange  Veľkonočná výmena pohľadníc
          • Easter card exchange Veľkonočná výmena pohľadníc

•

V rámci medzinárodnej platformy Etwinning sme spolu s partnerskými školami z Poľska a Rumunska pracovali na veľkonočných pozdravoch. Komunikačným jazykom bola angličtina. Napísali sme tak niekoľko pohľadníc a zároveň sme sa tešili z pohľadníc, ktoré nám poslali naši európski kamaráti. Do projektu boli zapojení žiaci 5. a 6. ročníka.
            Viac info môžete vidieť v online priestore:

• 10-minute reading challenge

• Čítanie v angličtine aspoň 10 minút denne pomôže zlepšiť pochopenie slov, písanie slov, rečové schopnosti ako aj znalosť gramatiky a samozrejme oveľa viac. Takúto výzvu v čítaní nedávno absolvovali aj naši štvrtáci, začo boli aj odmenení.

• Deň Zeme 22.04.2022

• DEŇ ZEME - 22.4.2022

Žiaci 1.-4. ročníka si  pripomenuli sviatok, ktorý oslavuje naša modrá planéta Zem 22.04. Žiaci si najskôr vyskúšali svoje vedomosti v poznávaní rastlín a živočíchov a išlo im to výborne. Potom hľadali názvy živočíchov v osemsmerovke a ukryté vo vetách.  Neskôr  sme si pozreli krátku rozprávku o našej planéte a prečítali si maľované čítanie o prírode.  V závere dostali deti za svoju usilovnosť diplom a drobné ceny. Tešili sme sa z pekného Dňa Zeme.

• Región Orava

• Žiaci 6. ročníka v rámci občianskej náuky pri téme Región vytvorili zaujímavé mapy Oravy.

• Santa María

• Žiaci 7. ročníka sa na hodine dejepisu pokúsili vyrobiť jednu z lodí Krištofa Kolumba (Santa María), ktorou sa  v roku 1492 preplavil z Európy cez Atlantický oceán do Ameriky. Na detailoch si dali veľmi záležať. Okrem toho utvorili z tuhnúcej hmoty nové plodiny, ktoré sa k nám do Európy dostali po zámorských objavoch.

• Výnos zbierky Tehlička

• Touto cestou sa chceme poďakovať všetkým , ktorí sa zapojili do tohtoročnej zbierky Tehlička. Naše dobrovoľníčky, žiačky 7. triedy tak vyzbierali 67, 77€. Peniaze boli zaslané na účet občianskeho združenia SAVIO. ĎAKUJEME!

• Do fotogalérie bol pridaný nový album Zápis do 1. ročníka.

Dňa 5.4.2022 sa na našej škole konal zápis do 1. ročníka. Budúci prváci museli  vyslobodiť zakliatu Šípkovú Ruženku pomocou úloh. Predškoláci museli počítať, vymaľovať Ruženke šaty, zarecitovať, pomenovať geometrické tvary, vybrať správne farby a ďalšie zuaujímavé úlohy. Všetko zvládli bez problémov. Vyslobodili zakliatu princeznú a sudičky ich za usilovnosť odmenili drobnými darčekmi.Na všetkých sa už  tešíme v septembri.

• Popoludnie Tehlička

• Dnešné stretnutia Tehlička sa nieslo v duchu zážitkových aktivít na tému utečeneckého tábora KAKUMA v Keni. Naši žiaci si mali možnosť na vlastnej koži vyskúšať ako prebieha registrácia v takomto tábore, písali svoje meno vo fénickom písme.  Pokúsili sa získať informácie o tábore  od našich animátorov z textu  a zapísať ich, čo zvládli výborne. Počas aktivít zistili koľko málo jedla majú títo ľudia k dispozícii a v našej ďalšej úlohe sa snažili niektorí uhádnuť potraviny, samozrejme, len podľa chute so zaviazanými očami. V poslednej úlohe zistili, že za základné vzdelanie musia platiť. My sme si to vyskúšali a zaplatili 30 drepmi na osobu.

Počas tohto a budúceho týždňa bude počas veľkej prestávky v našej škole prebiehať dobrovoľná zbierka pre deti z tejto oblasti. Spolu budeme lepiť tehličky a tak obrazne postavíme školu. Chceme tak vytvoriť priestor pre solidaritu s chudobnými a skvalitniť život mladým v menej rozvinutých krajinách.  ĎAKUJEME !

• Tehlička

• 17. ročník pôstnej a veľkonočnej zbierky je zameraný na školu, ktorú vedú saleziáni v utečeneckom tábore KAKUMA. Počas aktivít, ktoré budú na našej škole vo štvrtok (7. 4.) si priblížime život detí v týchto ťažkých podmienkach. Preto milí žiaci neváhajte a príďte s nami zažiť atmosféru africkej Kene.