O predmetoch
Milí žiaci, vážení rodičia!!!
Výtvarná výchova je predmet ako každý iní. Nezáleží na tom, či je klasifikovaný alebo nie. Na každú hodinu výtvarnej výchovy sa musí žiak pripravovať, a to hlavne prichystaním si pomôcok, ktoré prikázal vyučujúci. Bez pomôcok sa na hodinách nedá pracovať. Žiaci sú potom nedisciplinovaní, bavia sa a najhoršie na tom je, že žiaci, ktorí by chceli pracovať, sú neustále vyrušovaní. Berte ohľad na nich. Dovoľte im robiť to, čo ich baví. Veď keby sme nemali množstvo vašich výtvarných prác, aj škola by bola fádna. My chceme mať peknú školu, a preto Vás prosíme, pomôžte nám.
Cieľom výtvarnej výchovy v 1. - 4. ročníku základnej školy je estetické osvojovanie prírody, sveta vecí a sveta človeka prostredníctvom výtvarných prác a výtvarného umenia.
Detskou hrou, kresbou a modelovaním umožňuje hlbšie nahliadnuť do pocitov, fantázie i želaní každého detského jedinca. Tvorivými výtvarnými činnosťami, ako aj vnímaním a prežívaním umeleckých diel, ktoré sa stávajú organickou súčasťou vnútorného sveta žiakov, ich skúseností, zážitkov a predstáv, sa kultivuje estetická citlivosť, rozvíja sa tvorivá fantázia, harmonizuje a integruje sa osobnosť dieťaťa.
Výtvarnou činnosťou v rôznych technikách sa rozvíjajú tvorivé schopnosti, podnecuje sa potreba žiakov vyjadrovať svoj vlastný postoj k spoločnosti a prírode, tým sa prejavuje detská osobnosť, jej cítenie a chápanie života. Prostredníctvom týchto činností a poznávaním tvorivých postupov získavajú žiaci nielen výtvarné skúsenosti, poznatky a návyky, ale rozvíjajú si výtvarné myslenie a schopnosť hodnotiť umeleckú a mimoumeleckú skutočnosť.
Výtvarná výchova tým prispieva k vytváraniu nových estetických, kultúrnych, spoločenských, ako aj budúcich materiálnych hodnôt a významne prispieva k ochrane a tvorbe životného prostredia.
Cieľom výtvarnej výchovy v prvých dvoch ročníkoch základnej školy je rozvoj detskej predstavivosti, fantázie, úsilie o vyjadrenie detského videnia, ale aj viesť deti v duchu humanitného využitia techniky, rozvíjať vzťah k efektívnej práci (ekonomickosti, zodpovednosti, presnosti, bezpečnosti), riešiť jednoduché technické problémy. Formou hry dať deťom základné poznatky o kresbe, maľbe, prírodných a technických materiáloch. Zároveň vychovať k ochrane a tvorbe životného prostredia. Predmet plní úlohy estetickej a zároveň aj technickej výchovy.