• Zaujímavosti

        •  

           Na zamyslenie .................                             

           

          DETI A TRESTNÉ PRÁVO

          Medzi negatívne protispoločenské javy patrí kriminalita. V súvislosti s potláčaním kriminality je potrebné zvýšenú pozornosť venovať osobitne protispoločenskej činnosti mládeže. Široký záujem o výchovu a ochranu mládeže podnecuje stúpajúca kriminalita tejto sociálnej skupiny, osobitne i brutalita ňou páchaných trestných činov. Mladiství prevažne skupinovou formou páchajú najmä trestné činy proti majetku, hlavne krádeže vlámaním, krádeže motorových vozidiel a vecí z áut, ktoré ako uvádzajú, páchajú často i zo žartu, na skúšku, zo stávky, ale páchajú aj trestné činy proti slobode a ľudskej dôstojnosti, hlavne lúpeže, vydierania no i znásilnenia, trestné činy proti životu a zdraviu stále so zvyšujúcim stupňom spoločenskej nebezpečnosti, násilia, agresivity a brutality, najmä pri úmyselnom ublížení na zdraví. Osobitne nebezpečnou je drogová, ďalej rasovo motivovaná kriminalita a ďalšie.

          Trestný zákon definuje pojem mladistvého ako osobu, ktorá v čase spáchania trestného činu dovŕšila štrnásty rok a neprekročila osemnásty rok svojho veku. Nie je trestne zodpovedný ten, kto v čase spáchania činu nedovŕšil štrnásty rok svojho veku.

          Hľadanie príčiny kriminality mladistvých, spôsobov prevenčného pôsobenia na tento negatívny protispoločenský jav ako aj ochrana ich práv si vyžaduje venovať pozornosť širšiemu okruhu osôb, nielen medzi 14 a 18 rokom veku, ale aj osobám mladším ako 14 rokov i niektorým osobám starším ako 18, t.j. mládeži ako celku.

          Trestnoprávnymi následkami za spáchanie trestného činu sú okrem trestov aj ochranné opatrenia. Ochranným opatrení, ktoré je možné uložiť len mladistvému páchateľovi, /za zákonom ustanovených prípadov aj osobe, ktorá z dôvodu veku nie je trestne zodpovedná/ je ochranná výchova. Ak súd odsudzuje mladistvého páchateľa, môže mu uložiť ochrannú výchovu, pokiaľ o výchovu mladistvého nie je náležite postarané, doterajšia výchova mladistvého bola zanedbaná, alebo to vyžaduje prostredie, v ktorom mladistvý žije. Ochranná výchova sa vykonáva v osobitných výchovných zariadeniach, ak to však vyžaduje zdravotný stav chovanca, vykonáva sa v liečebnom ústave. Vo výkone ochrannej výchovy treba riadnym pedagogickým vedením zabezpečiť prípravu chovanca na jeho budúce povolanie. Ochranná výchova na rozdiel od trestov potrvá, dokiaľ to vyžaduje jej účel, najdlhšie však do dovŕšenia osemnásteho roku veku chovanca. Ak to vyžaduje záujem chovanca, môže ju súd predĺžiť do dovŕšenia jeho devätnásteho roku.

          Osobitým prípadom uloženia ochrannej výchovy je jej uloženie osobám mladším ako 14 rokov. Ak spáchala osoba, ktorá dovŕšila dvanásty rok svojho veku a je mladšia ako štrnásť rokov, niektorý čin, za ktorý trestný zákon v osobitnej časti dovoľuje uložiť výnimočný trest, súd jej uloží ochrannú výchovu. Takéto rozhodnutie súd vzhľadom na vek páchateľa neurobí v trestnoprávnom konaní, ale v občianskoprávnom konaní, a to aj na návrh prokurátora. Súd tak môže urobiť aj vtedy, keď je to potrebné na zabezpečenie riadnej výchovy osoby mladšej ako štrnásť rokov, ktorá spáchala čin, ktorý by ináč bol trestným činom.