• Práce žiakov 2006/2007

• Hádanky.

X, Y hľadá sa, kto vie kde ukrýva sa?

V jednom peknom príklade, vo výsledku určite.

Čo je to?            (výraz)

Nule nikdy rovná nie som, iba od nej väčšia som.

Našiel si ma vieš kto som, v úmernosti vždy som.

Tak mi povedz, vieš kto som?            (konštanta)

Ivana Dlugošová (8.roč.)

Má tri strany a tri uhly. Čo je to?            (trojuholník)

Geometria a algebra to sa na nej učím ja.            (matematika)

Krivka stojí na mne, je z bodov tvorená, ona je...            (hyperbola)

Jakub Klepkoň (8.roč.)

Príbeh liečiteľky Matematiky.

Jedného dňa sa vybral BOD pozrieť MATEMATIKU. Ako sa tak rozprávali, spomenuli si na FUNKCIU, ktorá kvôli nepresnému rysovaniu a počítaniu ôsmakov skončila v nemocnici. Zavolali aj MNOŽINU a išli ju pozrieť. Cestou stretli TROJUHOLNÍK, ktorý potreboval radu a pomoc. MATEMATIKA mu ako liek odporučila TETIVU a problém bol vyriešený. MATEMATIKA ako liečiteľka aj FUNKCII poradila liečbu: nové PRAVÍTKO a funkčnú KALKULAČKU. To ôsmakom pomôže FUNKCIU uzdraviť. Po odchode sa MATEMATIKA rozlúčila s BODOM, ktorý bol jej učňom a išla si po namáhavom dni oddýchnuť. Po piatich minútach niekto zazvonil. Bola to VELIČINA a kričala o pomoc. Totiž jej priateľka KOCKA sa topila vo VZORCOCH, tak MATEMATIKA musela zakročiť. Vytiahla ten správny vzorec a KOCKA bola uzdravená. No aby sa to viac neopakovalo, KOCKINE úlohy vytrhla z matematických učebníc.

Lucia Kaníková (8. roč.)

Krajina Funkcia.

Bola raz jedna krajina, ktorá sa volala Funkcia. V tejto krajine žili ľudia, ktorí dokázali matematikou všetko vyriešiť. Preto tam bolo krásne, mali tam všetkého dostatok. Až kým neprišli do dedinky 6 cudzinci. Prvý, ich vodca, sa volal Konštanta a priezvisko mal Štyri. Ostatní piati mali mená Jeden, Dva, Tri, Štyri a Päť. Ľudia ich v dedinke vrelo privítali, pretože na nich nevideli nič zlé. Až kým im nezobrali všetku vodu, čo mali. Všetci ľudia čerpali vodu z jednej studne a jedného dňa tam nebola. Zistili, že voda bola podobratá hadicou, ktorou zlodeji odčerpali vodu do cisterny. Ale vyskytol sa problém, aby vodu mohli vrátiť späť do studne, museli poznať dva kódy. Jeden obyvateľ prišiel na to, že treba vypočítať priezviská cudzincov. Staňte sa na chvíľu obyvateľom Funkcie a skúste vypočítať obidva kódy. Poradím vám: prvý kód je zaznačený polpriamkou a druhý kód krivkou.

Peter Pakos (8. roč.)

Päťsmerovka.

Po vyškrtaní nasledujúcich slov dostaneš tajničku.

Slová: BOD, DESATINA, DVA, GRAF, GRAM, HYPERBOLA, KOCKA, KOEFICIENT, MNOŽINA, NEZNÁMA, OBVOD, OS, POSTUP, PRIAMKA, ROVNOSŤ, ŠESŤ, ÚMERNOSŤ, VELIČINA

Š

Č

Á

Ž

Y

Lucia Kaníková (8.roč.)

Osemsmerovka.

Po vyškrtaní nasledujúcich slov dostaneš tajničku.

Slová: UHOL, KOCKA, ÚROK, KRUH, VALEC, KUŽEĽ, OBJEM, GUĽA, VKLAD, ZNAK, PLOCHA, IHLAN.

Tajnička: Funkciou f nazývame priradenie, ktoré každému prvku danej množiny D priraďuje...

Ź

Ľ

Á

CH

Č

Í

.

Lukáš Krnáč (9.roč.)

Príbeh.

Janka a Danka sa vybrali na dovolenku do Chorvátska. Jedného slnečného a horúceho dňa si povedali, že sa pôjdu previesť na výletnej lodi na neďaleký ostrov Brač. No v tom sa dievčatá pohádali a na loď nastúpila Danka a Janka ostala v prístave. Loď, na ktorej sa viezla Danka, išla rýchlosťou 30km/h. Janka si však uvedomila, že spravila chybu a chcela sa Danke ospravedlniť V prístave stála ešte jedna loď. Janka poprosila kapitána, aby šiel rýchlejšie, lebo Danka už hodinu cestuje. Kapitán zrýchlil a išiel rýchlosťou 45km/h. Kedy dobehne Janka Danku a ako ďaleko budú od prístavu? (riešte graficky).

Barbora Matušková (9.roč.)

Alibaba a 40 zbojníkov.

Alibaba a 40 zbojníkov si vybrali jeden bohatý zámok, ktorý vylúpia. Nebolo to ľahké, ale toľko zbojníkov si predsa dá rady. Keď sa večer postupne všetci pri studničke v lese stretli, každý sa chcel pochváliť, čo nazbíjal. Prvých 10 zbojníkov do spoločnej truhlice vysypalo 600 dukátov. Keď prišiel Alibaba, vysypal do truhlice jednu tretinu z toho, čo zbojníci pred ním. Hneď za ním prišlo 25 zbojníkov, ktorí nalúpili 4 –krát viac dukátov ako Alibaba. Keď už boli všetci zbojníci pokope, v truhlici bolo spolu 1670 dukátov. Koľko dukátov nazbíjalo posledných 5 zbojníkov?

Jozef Pakos (6. roč.)

Kocúrkovo.

Za siedmymi horami, za siedmymi dolinami je trošku zvláštna krajina, ktorá sa nazýva Kocúrkovo. V Kocúrkove žijú celkom obyčajný ľudia, ale od nás sa líšia v jednej veci. Každý z nich má jeden obľúbený predmet v škole, a to práve tá nechápavá matematika. Kráľ, ktorý tam bol, bol v jednej veci zvláštny. Svojim radcom namiesto povinností na každý deň dal počítať príklady. Dnes im napríklad dal takúto úlohu: Popoluška mala 1 kg šošovice, 2 kg fazule a 3 kg ryže. Koľko hodín preberala, ak 1 kg preberala pol hodiny? Radcovia si dlho lámali hlavu, a keď už nevedeli ako na to, skúsili zájsť do školy, a zamierili rovno do jednej triedy. Povedali príklad žiakom, až po chvíli sa prihlásil chlapec, ktorý povedal, že Popoluška preberala 3 hodiny. Učiteľka sa pozrela na chlapca, potom na riaditeľku a radcov a usmiala sa. Radcovia sa rýchlo ponáhľali, aby to povedali kráľovi. A kráľ im povedal, že konečne zapli tie kuracie mozgy a dal im druhú úlohu, ktorá znela takto: Premeňte číslo 4.20 na zlomok. Prihlásil sa prvý a povedal, že je to 21/5. Kráľ už do konca dňa nevedel vymyslieť žiadnu ťažkú úlohu a tak povedal, že celá krajina má do konca dňa prázdniny a nemusia nič robiť iba oddychovať a zabávať sa. Je to celkom dobrá krajina, lebo ak kráľ vymyslí jednu úlohu ráno a potom už nebude vedieť viac vymyslieť, majú všetci voľno a nezáleží na tom koľko je hodín.

Iveta Hucíková (6. roč.)