• 5. číslo

• Školák

Čaute kamoši!

Je tu nový školský rok a s ním aj náš časopis. Snáď nie ste až takí zničení, že by ste si nepozreli váš úžasný časopis. Tento rok sa vaša spisovateľka  bude viac snažiť, aby časopis vychádzal častejšie a bol aj lepší. Príjemné čítanie vám stále praje autorka časopisu Jana Kováliková.

Č
          ierne skládky odpadov

Toto je ur
          čite problém každej obce na svete. Ľudia vyvážajú státisíce kg odpadkov do prírody len preto, aby sa ich zbavili, aj keď vedia,že si ničia SVOJE životné prostredie. Ako keby to robili naschvál.Rôzne projekty na svete sa snažia tomuto ničeniu sveta zabrániť. Najpoužívanejší spôsob neničenia prírody je triedenie odpadu. Ľudia triedia odpad podľa druhu, z ktorého sa potom vyrobí nový produkt. Je to prijateľnejšie pre prírodu,ale aj pre nás. Trieďte odpad! Netreba sa za to hanbiť. A hlavne nebojte sa, neplatí sa za to. Skôr naopak, prispievate k lepšiemu životu. Ak chceme zdravšie žiť, musíme odpad triediť!

Var
          íme s Jankou

Sardinkov
          á nátierka

Potrebujeme: pol konzervy sardiniek,20 g masla,1 kapiu,10 g cibule, soľ, olej zo sardiniek

Postup: sardinky rozotrieme s maslom, pridáme postrúhanú cibuľu, olej, osolíme a dobre vymiešame. Natretý chlieb ozdobíme krúžkami kapie, ale  ozdobovať nemusíme. Dobrú chuť!

Rie
          šime, skúšame, snažíme sa

Vo vet
          ách nájdi zvieratá:

Mapu  mala aj Julka.

Zhorela mu chata.

Na matematike budeme rysovať až zajtra.

Maťa varí obed pre celú rodinu.

Jazykolam:

Pokús sa 5-krát za sebou, čo najrýchlejšie povedať:

BIG PINK PIG.

Chyták:

Koľko kníh napísal spisovateľ Brad Pitt?

Š
          koloviny

Výroky našej školy:

-Čo sú oziminy a jariny?

-Jariny sa sadia na jar a oziminy v zime.

-Povedzte mi príklad na dravcov.

-Drak Lesný.

-Dravce žijú v lese napríklad jarabica poľná.

Vtipy o škole:

Nový učiteľ sa predstavuje žiakom: ,,Aby sme si rozumeli, volám sa Kameň,a taký som aj tvrdý . . .A teraz vaše mená."

,,Ja sa volám Kameňožrút."

Malý Jožko hovorí v škole Dežkovi: ,,Ten učiteľ je ale riadny somár!" A od tabule sa ozve: ,,Nenašepkávať, nech na to príde každý sám!"

Učiteľ: ,,Prečo je tvoj sloh o mlieku iba na pol strany? Mal si písať na tri strany."

Žiak: ,,Písal som o odtučnenom."

Zaujímavosti

Delfíny

Priemerná dĺžka: 3,5 m

Hmotnosť: do 200 kg

Potrava: ryby,sépie

Dĺžka života: až 50 rokov

Výskyt: pobrežie Atlantického a Tichého oceánu, Červené more

Delfín najznámejší a najobľúbenejší zo všetkých morských cicavcov. Je to inteligentné zviera. Cvakaté zvuky, ktoré vydáva sú určitým druhom reči. Sú veľmi spoločenské, zvedavé a hravé tvory žijúce v skupinách. Telo tohto cicavca je výborne prispôsobené pre život vo vode. Jeho koža je hladká. Často sú korisťou žralokov a kosatiek.

Zaujímavé

-mláďa delfína ostáva s matkou až 16 mesiacov

-počas spánku ležia samice na hladine vode, tak majú dýchací otvor nad vodou

-delfíny sa orientujú pomocou ultrazvukov - echolokácia, je to podobné ako radar

-v čeľustiach má delfín 26 párov malých zubov

Vtipy

Anička príde zo školy a hovorí dedkovi: ,,Dedko, moja spolužiačka sa podobá na teba." ,,Čo, vyzerá tak staro?" ,,Nie, je taká škaredá."

-Ja mám tú onú. No tú. Ako sa to, no tú . . .

-Myslíš sklerózu?

-Presne! Mám tú, no tú . . . Ako si to povedal?

U psychiatra sa sťažuje turistický sprievodca: ,,Pán doktor, jednostoj mám pocit, že za mnou niekto ide . . .

-Tak, už mi zlodeji stierače neukradnú!

-Ako to?

-Namontoval som ich zvnútra.

Ide Jožko na bicykli a zrazu ho prepadne zbojník: ,,Peniaze alebo dušu!"A Jožko na to: ,,Prednú alebo zadnú?"

Ocko káže synčekovi: ,,Miško, pobozkaj tetu!" ,,Ale ocko, veď som bol celý deň dobrý . . ."

Dcéra sa pozerá na mamu, ako si nanáša pleťovú masku a pýta sa jej: ,,Prečo to robíš?" ,,Aby som bola krásna."Neskôr, keď si ju dáva dole, sa jej dcéra pýta: ,,Vzdávaš to?"

,,Dedko, čo tak kričíte?" ,,Zrazil ma bicykel!" ,,A to musíte robiť taký hluk? Na vedľajšej ulici jedného zrazil parný valec a ani nemukol!"

Príde kovboj do salónu a všetkých postrieľa okrem barmanky. Potom príde k nej a hovorí: ,,Hi Mary, čo tak sama?"

Morandi

Angels
                                                      Preklad

People stop fighting,                               Ľudia prestaňte bojovať,

angels are crying.                                     anjeli plačú.

We can be better,                                     Môžeme byť lepší,

love is the answer.                                   láska je odpoveď.

Search in a side,                                       Hľadám v stranách,

are there anymore tears to cry.                sú tam slzy v plači.

Don´t you wonder why,                           Nečuduj sa prečo,

why you feel so alone.                             prečo sa cítiš tak sám.

All against the world                               Všetko je proti svetu

world . . . world . . .                                 svetu . . . svetu . . .

Search back time,                                     Hľadám v minulosti,

when you used to sing along,                  keď si spievaš mimo,

to the music of your song.                      od hudby z tvojej piesne

Song of fiight you can chang                   Pieseň z viery môžeš zmeniť,

it´s not to late.                                           nie je neskoro!

Básne žiakov

Jana Kováliková

Ej,ten Jánošík

Zbojníkom Jánošík sa stal,

pri svojej družine sa dobre mal.

Ej veru ten bol spravodlivý

a so zázračnými darmi robil divy!

Držala s ním aj družina

a nebola taká ako každá iná.

Jeden z nich bol šikovný,

druhý múdry a iný usilovný.

U Jánošíka bola taká silná odvaha,

až skončil na háku a bohatý sa mu smiali: ,,Hahaha!"