• Pre rodičov

•        Pre rodičov...

Vstup do školy je pre dieťa prvým vážnym krokom zo sveta hier do sveta dospelých. Nároky na dieťa sú vysoké, a preto by do prvých ročníkov mali ísť tie deti, ktoré požiadavky školy budú zvládať bez väčších ťažkostí. Na Slovensku, podobne ako v okolitých krajinách strednej Európy, je pri posudzovaní školskej zrelosti rozhodujúcim kritériom vek. Ak dieťa k 31. augustu daného roka dovŕši 6 rokov, malo by od septembra začať povinnú školskú dochádzku.

Presné ustanovenie možno nájsť v Zákone z 22. mája  2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov

• Zápis do školy je evidenciou detí, ktoré dovŕšia do septembra daného kalendárneho roka predpísaný vek pre zaradenie do 1. ročníka základnej školy t.j. 6 rokov.
          • Zákonný zástupca dieťaťa, pestún alebo občan, prípadne ústav, ktorému bolo dieťa na základe súdneho rozhodnutia zverené do výchovy je povinný prihlásiť školopovinné dieťa na zápis do školy a dbať o to, aby dochádzalo do školy pravidelne a včas.
          • Deti, ktoré daného roku roku dovŕšia 6 rokov, musia prísť na zápis do niektorej zo základných škôl, a to dokonca aj vtedy, keď už sú rodičia pevne rozhodnutí, že nástup do školy odložia.
          • Samotný dátum narodenia však nemôže byť jediným kritériom rozhodnutia o nástupe dieťaťa do 1. triedy. Aj pred 1.septembrom sa totiž rodia napríklad nedonosené deti, ktorých vývoj môže byť oneskorený alebo majú iné problémy. V tom prípade môžu rodičia požiadať o odloženie školskej dochádzky . A naopak, po 1. septembri sa môžu narodiť deti vysoko inteligentné či s dynamickejším vývojom.  Vždy je pri tom potrebné rešpektova individualitu dieťaťa a sledovať aj podnetnosť rodinného prostredia.