• Odklad školskej dochádzky

• Rodič môže mať pocit, že dieťa ešte nedosahuje potrebnú zrelosť v niektorej zo štyroch hlavných vývojových oblastí vývinu dieťaťa - telesnej, mentálnej, sociálnej a emocionálnej. V takomto prípade musí svoju žiadosť o odklad oznámiť pri zápise do školy a písomne ju predložiť riaditeľovi.

Žiadosť môže, ale nemusí odôvodniť stanoviskom lekára, psychológa, logopéda či riaditeľky materskej škôlky. (Veľmi dôrazne sa však odporúča si tieto stanoviská zaobstarať)

Rodič môže požiadať o odklad dokonca aj vtedy, ak psychológovia rozhodnú, že dieťa je rozumovo a emocionálne spôsobilé začať školskú dochádzku - môže to byť napríklad z vážnych rodinných dôvodov. Riaditeľ školy rieši takúto žiadosť spolu s pedagogickou radou školy. Má však právo udané dôvody neakceptovať a žiadosť zamietnuť - v takomto prípade musí dieťa nastúpiť začiatkom septembra do školy.

Môže sa stať, že ani po ročnom odklade nie je dieťa na školu dostatočne zrelé. V takomto prípade by mal rodič s dieťaťom navštíviť pedagogicko-psychologickú poradňu, aby mohla byť určená preň vyhovujúca forma vzdelávania (špeciálna škola, nultý ročník).

Dôvody na odklad školskej dochádzky:

• dieťa sa narodilo medzi májom a augustom pred šiestimi rokmi
          • má problémy s výslovnosťou alebo nevie formulovať vety
          • nevydrží sa sústrediť a nezapamätá si vetu
          • nedokáže sa orientovať v čase, neovláda priestorovú orientáciu
          • nevie dodržiavať základnú hygienu, samostatne sa obliekať , obúvať, vyzliekať, nevie jesť príborom
          • nepozná údaje o sebe (rodine, adresu, svoj vek)
          • nemá záujem o učenie, nie je prirodzene zvedavé na nové veci, nekladie otázky
          • je nezrelé, neposedné, netrpezlivé
          • dieťa je príliš malé na to, aby mohlo sedieť v školskej lavici