• Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry

• Šk. kolo

Dňa 17.10. 2023 sa uskutočnilo školské kolo OSJL. Zúčastnili sa ho dve žiačky 9. ročníka a štyria žiaci 8. ročníka. Štyria žiaci sa stali úspešnými riešiteľmi. 1. miesto získala žiačka 9. ročníka Ema Maťusová, ktorá nás bude v novembri reprezentovať v okresnom kole. Gratulujeme!

• Imatrikulácia prvákov

• 25.10.2023

V školskom živote sú chvíle, ktoré sú nezabudnuteľné. Pre prváčikov je to určite prvý deň v škole a  tradičné Pasovanie za prváka. A práve dnes nastal ten slávnostný deň, keď naši najmenší žiaci slávnostne zvolali: „ Sláva nám, sláva nám! My sme slávni prváci.“ Do cechu žiackeho nie je možné sa dostať len tak. Na tento deň sme sa svedomito pripravovali. Od septembra sa už mnohému naučili. Žiaci pred samotnou pasovačkou museli preukázať zručnosti zo slovenského jazyka, z matematiky, prvouky, telesnej výchovy, výtvarnej výchovy. Riešili matematické úlohy, hádali hádanky, recitovali básne, spievali... Naši najstarší žiaci, ktorí ich uvádzali do cechu žiackeho  ich  preverili aj v tom, či vedia spolu spolupracovať a navzájom si pomáhať. Všetky úlohy žiaci splnili na výbornú a tak dostali čestný titul žiaka našej školy. Na záver slávnosti zaspievali prvácku hymnu.

Všetkým našim prvákom prajeme veľa úspechov!

• Deň jablka

• Sladučkú chuť červených jabĺk, ale aj charakteristickú kyslosť zelených odrôd sme si pripomenuli vďaka Medzinárodnému dňu jablka. Tento deň každoročne pripadá na 21. októbra a potvrdzuje, že jablká sú od nepamäti dôležitou súčasťou nášho jedálnička. Jablone nájdeme azda v každej slovenskej záhrade a sú symbolom nášho ovocinárstva. Preto sme si aj my dnes pripomenuli tento deň a vyučovanie  sme si spestrili rôznymi aktivitami, napr. vypracovanie pracovných listov na matematike a slovenskom jazyku, spevom piesne Červené jabĺčko ale aj rozprávkou o jablku či maľovaním tohto zdravého ovocia na výtvarnej výchove.

• O dedkovi a babičke - divadelné predstavenie

​​​​

Dnes našich prvákov čakalo malé prekvapenie. Spolu so škôlkarmi si vychutnali divadelné predstavenie rozprávky O dedkovi a babičke. Predstavenie bolo  zábavné a deťom sa veľmi páčilo. Divadelných hercov ocenili potleskom.

• Úcta k starším

• Dom Charitas sv. Františka z Assisi

Symbolika jesene je už mnohé desaťročia spojená s úctou k starším. Čo to vlastne znamená? Iste vieme. Deti našej školy navštívili zariadenie pre seniorov v Trstenej. Odovzdali im malý darček a svojou prítomnosťou a milými slovami sa im prihovárali. Na záver návštevy sa spolu s nimi pomodlili ruženec.

• Svet okolo nás

• Siedmy diel vzdelávacieho projektu Svet okolo nás nás preniesol do rozľahlej a nádhernej divočiny, do divokého srdca Afriky - Tanzánie, ktorá je jednou z najromantickejších a súčasne najpriateľskejších krajín na čiernom kontinente. Tvorcovia nám  priblížili národné parky, kde  mali svoje zastúpenie slony, elegantné žirafy, šimpanzy, tisíce pakoňov a kráľ zvieracej ríše, lev. Ukázali nám najvyššiu horu Afriky, poodhalili tajomstvo Veľkej priekopovej prepadliny, jazero Tanganika. Priblížili nám, ako v súčasnosti žijú Masajovia, ktorí boli obávanými bojovníkmi a aj stretnutie s najstaršími obyvateľmi krajiny, potomkami lovcov a zberačov, s ľuďmi z kmeňa Hadza.

Ďakujeme za úžasný zážitok

• Cezpoľný beh

Dňa 11.10.2023 si trojica našich žiakov 7. - 9. roč. zmerala sily v okresnom kole cezpoľného behu. V silnej konkurencii sa im nepodarilo dosiahnúť medajlové umiestnenie. Získali však dobrú skúsenosť.

Ďakujeme za reprezentáciu školy.

• Exkurzia

• Dňa 3.10. 2023 sa žiaci 8. a 9. ročníka zúčastnili exkurzie, ktorú poriadala ZŠ s MŠ z Nižnej. Žiaci oboch škôl spoločne navštívili koncentračný tábor v Osvienčime a rodný dom pápeža Jána Pavla II. vo Wadowiciach.

• Do školy na bicykli

• Dňa 5. a 6.10.2023  do školy na bicykli prišlo počas dvoch dní 66 žiakov. Cieľom našej aktivity bolo:

• priniesť  deťom radosť z cesty do školy
            • zvýšenie fyzickej aktivity a zlepšenie zdravia žiakov
            • povzbudenie záujmu žiakov o dochádzanie do školy na bicykli, kolobežke
          • Zber pomarančovej kôrky

• Milí žiaci aj tento školský rok zbierame usušenú pomarančovú kôrku. Kôrky môžete nosiť počas celého školského roka. Na konci šk. roka budú najlepší zberači odmenení vecnou cenou.

• Európsky deň jazykov

• Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov sme v 8. a 9. ročníku strávili príjemnú hodinu angličtiny  počúvaním našej pani vychovávateľky Márie Whitehead, ktorá našim žiakov v angličtine pútavo porozprávala o svojej dobrodružnej ceste a plavbe  zo Škótska do Austrálie. Cestovala  spolu s jej rodinou  takmer 3 roky. Čo všetko zažila a ako sa na také dobrodružstvo pripraviť sme naozaj ani netušili. Naučila nás tiež viazať námornícky uzol a zodpovedala na  všetky naše zvedavé otázky.